Bílé Karpaty

lokalita

Hotel Háj leží v malebném prostředí oblasti Horňácka, na okraji obce Nová Lhota. Horňácko se řadí k nejvýchodnějším územím naší republiky, od Slovenska jej oddělují hřebeny Bílých Karpat. Jedinečné přírodní bohatství Horňácka vytváří vzácně zachovalý historický krajinný ráz i velkou druhovou pestrost, což je příznačné pro celé CHKO Bílé Karpaty. Okolo hotelu prochází modrá turistická značka, která vede na Velkou Javořinu (970 m n.m.), nejvyšší vrchol Bílých Karpat.

turistika, kola, lyžování

Ideální místo pro vaši aktivní rodinnou dovolenou i dokonalou relaxaci a odpočinek. Celá oblast totiž nabízí skvělé možnosti pro pěší i cykloturistiku. Bílé Karpaty byly vyhlášeny organizací UNESCO biosférickou rezervací. Krajina pod Bílými Karpaty má své zvláštní kouzlo v zimním období, kdy lyžaře lákají upravené i neupravené běžkařské tratě a sjezdovky. Trasy na www.bezky-kolo-pesky.cz

folklor

Horňácko náleží ke kulturně nejsvébytnějším folklórním oblastem v České republice. Lidová hudba a zpěv, proslavené jmény jako Jožka Kubík, Martin Hrbáč nebo bratři Holí, si získávají stále nové nadšené příznivce. Na proslulých Horňáckých slavnostech ve Velké nad Veličkou můžete zažít folklór v jeho autentické podobě. Poklady lidové architektury najdete ve vsích Hrubá Vrbka a Javorník nebo ve strážnickém skanzenu. Více např. na www.slovacko.cz

kraj pálenek a vína

Jihovýchodní Morava je zaslíbeným krajem pro víno (spadá do Slovácké vinařské oblasti). V okolí se nachází pozoruhodné soubory vinohradnických staveb zdobené pestrobarevnými slováckými ornamenty, zejména ve Strážnici, v Petrově-Plžích nebo v Blatnici pod Svatým Antonínkem. Nejen víno však rozveseluje jihovýchodní Moravu. Zvláště na Horňácku trvá silná tradice pálení ovocných destilátů, nejznámější je Horňácká slivovica.

kulturní dědictví

Můžete se vypravit do minulosti například po stopách J. A. Komenského v muzeích v Uh. Brodě, Nivnici a Komni. Významný moravský malíř Joža Úprka, představitel romantického historismu a secesního dekoratismu, se narodil 1861 v Kněždubu. Dodnes zde stojí jeho rodný dům a je pohřben na místním hřbitově, stejně jako jeho mladší bratr František a další známý kněždubský rodák a malíř Antoš Frolka. Horňácko je pozoruhodné i soužitím několika církevních komunit – evangelickou, katolickou, nově vznikající pravoslavnou a dnes již oslabenou židovskou.